ANA SAYFA İADE VE DEĞİŞİM KOŞULLARI

İade ve Değişim Koşulları

30 gün içinde iade etmek veya değiştirmek istenilen ürünler iade alınmakta veya değiştirilmektedir.

İade ve Değişim İşlemleri

1) 0212 852 22 84 Müşteri Hizmetleri ekibimizi arayarak iade/değişim işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. www.biloji.com üzerinde yer alan iade/değişim formunu doldurarak destek@biloji.com mail adresine göndererek de iade/değişim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2) İade faturanızı düzenleyiniz.

3) İade faturanız, İade Değişim Formunuz ile birlikte ürün/ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile beraber muhafaza ediniz. Biloji personeli iade/değişim başvurunuza istinaden ürünü adresinizden teslim alır. Üyenin ürün herhangi bir kargo aracılığıyla göndermek istemesi durumunda kargo oluşacak olası hasarlardan dolayısıyla Biloji sorumlu tutulamaz. İade/değişim etmek istediğiniz ürün/ürünlerin kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ya da paketinin hasar görmemiş olması gerekmektedir. Kargo gönderi ücreti Biloji tarafından karşılanmaz.

• Ürün teslimi sırasında varsa hasar tespit tutanağını ya da ayıplı/kusurlu olduğunu düşündüğünüz ürünlere ait yetkili teknik servise ait onaylı raporu göndermeniz işlemlerinizin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

4) Ürün bedeli, ürünün ve iade faturasının tarafımıza ulaşmasını takiben ortalama 5 iş günü içinde ödeme şeklinize göre iade edilir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iadeler bankanız tarafından 10 gün içinde, debit kart ile yapılan alışverişlerde iadeler ise bankanız tarafından 30 gün içinde hesabınıza aktarılacaktır.

İade Ürün Bedelini Ne Zaman Alabilirim? İade/Değişim Formunun bize ulaşmasıyla beraber ürün bedel iade süreciniz başlayacak ve ortalama 5 iş günü içerisinde ürün bedeli, ödeme yapmış olduğunuz karta iade edilecektir.

Genel İade Şartları Nelerdir? Müşterilerimizi en yüksek seviyede memnun etmeyi istiyoruz. Bu nedenle iade işlemlerinizi en kolay hale getirmek istiyoruz.

İade sürecinde; - 30 gün içinde Biloji Müşteri Hizmetleri’ne sözlü ya da yazılı bildirim yapılmalıdır.
- Faturasız yapılan iadeler kabul edilmediğinden ürün/ürünler iade faturası ile birlikte Biloji Depo adresine gönderilmelidir.
- İade ve değişim için tarafımıza ulaştırılması gereken ürünler personellerimiz tarafından adresinizden alınacağından olası hasarlar oluşmasının önüne geçilmektedir. Bu yüzden kargo ile iade/değişim ürünlerinin gönderilmemesi önemlidir.
- Kullanılmış veya kullanım hatası sonucu zarar görmüş ve paketi hasar görmüş ürün/ürünler iade alınmayacağı ve kargo ücreti müşteriye yansıtılarak geri gönderileceği için iade edilecek ürün/ürünler tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile beraber kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ve paketi hasar görmemiş şekilde iade edilmelidir.
- Baskı gerektiren veya özel ölçülerde hazırlanacak ürünler talebinizle birlikte sizin kullanımınıza özel olarak üretilmiş olduğundan, sadece ayıplı ürün olmaları durumunda iade kabul edilmektedir.
- Eğer ürünün faturası şirketiniz adına kesilmiş ise iade işlemi için kurumunuzun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.
- Ayıplı olan tüm ürünler iade edilebilir.
- Kartuş toner alımlarında ürün ayıplı değilse paketi veya ambalajı açılmış ürünler iade alınmamaktadır.


Yukarıdaki koşullar sağlandıktan sonra ortalama 5 iş günü içerisinde ürün bedeli ödeme yapılan karta, banka hesabına ödeme şekline göre iade edilmek üzere ilgili bankaya iletilir.

Taksitli alışverişlerde iade tutarı taksitli olarak gerçekleştirilecektir. Ayıplı olan tüm ürünler iade edilebilir.

-Mazeretsiz iadeler; kartuş toner fotokopi kağıdı gibi sarf malzemeleri ayıplı değilse paketi veya ambalajı açılmış olması durumunda ürünler iade alınmamaktadır.